כניסה להורים 

רקע כללי 

 
האביב הוא אחד מארבע עונות השנה ומציין את המעבר בין החורף לקיץ, לכן הוא נקרא עונת מעבר.
 
לפי ההגדרה האסטרונומית, האביב מתחיל בימי השוויון שבהם אורך היום שווה לאורך הלילה ונגמר בימי ההיפוך שבהם היום הוא הארוך ביותר בשנה והלילה הוא הקצר ביותר בשנה. בחצי הכדור הצפוני האביב מתחיל ב-21 במרץ ונגמר ב-21 ביוני. בחצי הכדור הדרומי האביב מתחיל ב-23 בספטמבר ונגמר ב-22 בדצמבר.
 
לשם הפשטות, יש מחשיבים כאביב את החודשים מרץ, אפריל ומאי בחצי הכדור הצפוני ואת החודשים ספטמבר, אוקטובר ונובמבר בחצי הדרומי.
 
העונה מאופיינת מצד אחד בגשמים (עד הגשם האחרון - המלקוש) ובפריחה וצמיחה של הצמחייה, ומצד שני בתהפוכות של מזג האוויר, וייתכנו בעונה זו חמסינים חזקים.
 
 
 
במקרא - "חודש האביב" נזכר לפחות שבע פעמים במקרא בהקשר הזה. רש"י (שמות כג, טו) מפרש: "חדש האביב - שהתבואה מתמלאת בו באביה. אביב, לשון אב, בכור וראשון לבשל פירות". הרשב"ם לעומתו מפרש מלשון ביכור וראשית כמו "עודנו באיבו לא יקטף".
 
"באיבי הנחל" - שהוא צמח צעיר ורענן (איבי הנחל, שיר השירים ו' 11), או לשון פריחה וצמיחה (איוב ח' 12), או אֵבֶה – לפי האכדית: צמח נחלים או בִּיצות, גומא (אוניות אבה, איוב ט' 26). יש אומרים שמקור המילה הוא אָב, כי הוא בכור וראשון לתקופת הבשלת הפירות. (ולא כמו בשם העיר תל-אביב שבבבל, שהוא מלשון abubu  -אבובו=מבול באכדית).
 
יש לציין שחכמי המשנה חלוקים עליו בפירוש השם, אך אין חולק שיש לשם קשר להיבט החקלאי.
 
חג האביב הוא כינוי לחג הפסח, "חודש האביב" הוא כינוי לחודש ניסן ("למועד חודש האביב, כי בו יצאת ממצרים", שמות כ"ג 15), והוא נחשב ל"ראש חודשים", הראשון בחודשי השנה.
 
 
 
חקלאות - נראה שהשימוש במילה לציון העונה מקורו בחקלאות, שכן אביב הוא כינוי לתבואה לפני גמר הבשלתה, כשהשיבולים עדיין ירוקות מעט ("השעורה – אביב, והפשתה –גבעול", שמות ט' 31), או כשהתבואה כבר הבשילה ואפשר לדוש אותה לקמח ולאפות אותה ("מנחת ביכורים לה', אביב קלוי באש", ויקרא ב' 14). כלומר, העונה נקראת על שם התבואה המבשילה בה.
 
נראה שפעולות חקלאיות שנעשו בעונה זו, ומצויינות למשל בלוח גזר, הן קטיף הפשתים (בניסן), קציר שעורים (באייר) ותחילת קציר חיטים (סיוון).
 
בטבע - בבוא האביב נישאים באוויר ריחות משכרים וקולות של ציפורים, של חרקים ושל בעלי חיים אחרים שחלקם בילו את שנת החורף שלהם והם מתחילים את חייהם מחדש. האביב מציין את התחדשות הטבע
אתר זה הינו חלק מפורטל גני הילדים  אתר הגננת - חיפוש גן ילדים, פעוטון וצהרון בסביבת מגוריך. כל המידע על גני ילדים, להורים ולגננות .      הוסף למועדפים ושתפ/י את חבריך ב-